Porady ogrodnicze

Porad ogrodniczych na terenie naszego Ogrodu udziela Pan Czesław Mazurek będący Krajowym Instruktorem Ogrodowym. Kontakt do Pana Czesława poprzez adres mailowy ogrodu: rodzielony@interia.pl

''ARTYKUŁ CZĘŚCIOWO Z PORADNIKA OGRODNICZEGO''
  • Prace ogrodnicze w styczniu
    Styczen dla miłośników ogrodnictwa to przede wszystkim początek okresu cięcia drzew w sadzie, doglądania zimujących roślin, przygotowań do następnego sezonu i planowania wiosennych nasadzeń. Czytaj dalej…
  • Prace ogrodnicze w lutym
    Choć przyroda jeszcze uśpiona w zimowym śnie, to jednak pod koniec lutego na niebie może udać się dostrzec pierwsze klucze gęsi oznajmiające swoim gęganiem, że wkrótce nadejdzie wiosna. To zapewne najlepsza wiadomość jaką mogą usłyszeć miłośnicy uprawy roślin w ogrodzie! Czytaj dalej…
  • Prace ogrodnicze w marcu
    Marzec jest bardzo ważnym miesiącem dla miłośników uprawy roślin w ogrodach. Przede wszystkim w tym miesiącu wreszcie zawita do nas upragniona wiosna. Pora zatem zabrać się do pracy i porządkowania ogrodów i działek po zimie.Czytaj dalej…
  • Prace ogrodnicze w kwietniu
    Ten miesiąc wszyscy miłośnicy ogrodów witają z radością. Mamy wiosnę i coraz wyraźniej widać jak budzi się przyroda. Jak sama nazwa miesiąca wskazuje, jest to miesiąc, w którym rozpoczyna się okres kwitnienia wielu roślin. Czytaj dalej…
  • Prace ogrodnicze w maju
    Ach… mamy wreszcie ten najpiękniejszy miesiąc roku! Nadeszła pełnia wiosny, czas obfitości – tak w największym skrócie określić można maj w przyrodzie. W ogrodzie możemy podziwiać świeżą zieleń młodych liści i coraz obficiej pojawiające się różnobarwne kwiaty. Czytaj dalej…
  • Prace ogrodnicze w czerwcu
    Coraz bliżej okres urlopów i wakacyjnych szaleństw. Mimo to nie powinniśmy jednak zapominać o doglądaniu roślin w ogrodach i na działkach. Czytaj dalej…
  • Prace ogrodnicze w lipcu
    Jeżeli nie zrobiliśmy tego w czerwcu, na początku lipca trzeba wykopać cebule hiacyntów, narcyzów, szachownic, śniadków i kwitnących wiosną czosnków. Wykopane cebule przeglądamy i wyrzucamy te porażone chorobami. Pozostałe przechowujemy aby posadzić je jesienią. Czytaj dalej…
  • Prace ogrodnicze w sierpniu
    Gdy lato jest upalne, nie zapomninajmy o regularnym podlewaniu ogrodu. Przydatne okażą się urządzenia do automatycznego nawadniania. Warto również pamiętać aby gumowy wąż w czasie dnia ukryć przed słońcem, gdyż od słońca guma parcieje. Czytaj dalej…
  • Prace ogrodnicze we wrześniu
    Ten miesiąc, w którym żegnamy się z latem i witamy jesień, może być jeszcze słoneczny i ciepły. Jednak promienie słońca padają już pod większym kątem i nie dostarczają tyle ciepła co w sierpniu. Czytaj dalej…
  • Prace ogrodnicze w październiku
    O nadejściu jesieni przypominają nam liście przebarwiające się na żółto, czerwono i brązowo – powstaje swoisty jesienny koloryt, nadający, szczególnie w dni słoneczne, tak wspaniały urok “złotej polskiej jesieni”. Czytaj dalej…
  • Prace ogrodnicze w listopadzie
    W tym miesiącu kończy się niemal całkowicie okres wegetacyjny roślin. Jeszcze na nielicznych spóźnionych drzewach i krzewach, takich jak jałowiec, sosna czy świerk, dojrzewają nasiona. Czytaj dalej…
  • Prace ogrodnicze w grudniu
    Coraz krótszy dzień i niższe temperatury nie zachęcają do wizyt w ogrodzie. Większość prac powinna być już zakończona a rośliny przygotowane do zimy. Czytaj dalej…